כללי — 27 ינואר 2016
כינון יחסים בין סודאן לישראל: מתעלול תקשורתי לפתיחת ערוץ דיפלומטי?

ענבל בן יהודה | בתמונה: צילום מהעיתון הסודאני "אלציחה".

ביום חמישי ה-14 לינואר, התבטא שר החוץ של סודאן אברהים ע'נדור בנושא האפשרות שסודאן תכונן יחסים דיפלומטיים עם ישראל, כאמצעי להתקרבות לארצות הברית ולהסרת הסנקציות של המעצמה המערבית על סודאן. כמהלך שישי ושבת שלאחר מכן, התפרסמו בעיתונים שונים בסודאן שלל ידיעות כוזבות, לפיהן סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הצהירה כי ישראל שוללת אפשרות של כינון יחסים עם סודאן, שכן היא מדינת אויב המפרה זכויות אדם. הצהרה זו סותרת במובנים רבים את מדיניות משרד החוץ לגבי העיסוק בנושאי זכויות אדם במדינות אחרות, בכלל זה סודאן, והופרכה על ידי מספר גורמים במשרד החוץ.

הידיעה הכוזבת הכתה גלים בשל האופן שבו היא מביכה את ממשלת סודאן. לדבריו של עיתונאי לשעבר באתר Sudan Tribune, השמועה הופצה ככל הנראה על ידי אסלאמיסטים קיצוניים המתנגדים לנורמליזציה ביחסים. חשוב לציין שפרסומים כוזבים בכלי התקשורת המורשים והרשמיים בסודאן אינם עניין חריג. כחלק מהמשחק הפוליטי המבוסס בין היתר על שמועות ושקרים, לוקים בפרסום כוזב גם גופים אופוזיציוניים שונים, משמאל ומימין.

במהלך השבוע, הנושא עורר תגובות בתוך סודאן וגם בפזורה. למשל בישראל, מבקשי מקלט מדארפור הביעו שמחה על הידיעה, ככל הנראה בשל האזכור הפומבי בעיתונות בסודאן את הפרת זכויות האדם על ידי המדינה – נושא הנוגע ישירות למצבם – כמו גם בשל התקווה כי ישראל מכירה באופן רשמי בעוולות הממשלה הסודאנית. מאמרה של העיתונאית רשא עווד באתר הסודאני "אל-תע'ייר" משקף את הלך הרוח הזה, שנובע מהתפישה כי הדמוקרטיה הישראלית עולה במוסריותה על הדיקטטורה הסודאנית. היא מצביעה על העובדה שהמשטר האסלאמיסטי בסודאן הסתייע רבות בגינוי של ישראל כדי לבסס את מעמדו בעולם הערבי והמוסלמי, וכדי להצדיק פעולות שונות במסגרת מדיניות הפנים שלה.

הקריקטוריסט הסודאני עומר דפעאללה פרסם מספר קריקטורות סביב ההצהרה של שר החוץ. בשתיים מהן, נראה נשיא סודאן עומר אל-בשיר מתדפק על דלתה של ישראל, כשמאחוריו מנהיג מפלגת האומה האופוזיציונית, אל-צדיק אל-מהדי, כביטוי לאמונה הרווחת כי אין הבדל בין הנשיא לאיש האופוזיציה, המונעים מבצע הכסף ומאידיאולוגיה ערבית-אסלאמיסטית דומה. בקריקטורה הראשונה, אומר אל-מהדי לבשיר "אל תשכח, כשיפתחו לך את הדלת תגיד להם שלווום", ועל הניירות אותם מחזיק בשיר כתוב "מידע סודי על איראן, חמאס וחזבאללה", כרמז ברור באשר ל"ארגז הכלים" בו מצוידת סודאן לביצוע מהלכים דיפלומטיים עם ישראל.

omer dafalla 1

בקריקטורה השנייה, שני האנשים העומדים בחלון מייצגים את הסעודים, שאומרים לעומר אל-בשיר "הם לא הולכים לפתוח לך את הדלת, תיכנס כמונו דרך החלון". חרטום נחשבת לעושת דבריה של ריאד בתחומים רבים, כשלאחרונה עלה הנושא לכותרות עם ניתוק היחסים של סודאן עם איראן, בת ברית ומשקיעה חשובה בסודאן בעשורים האחרונים, על רקע המתיחות בין איראן לסעודיה.

עומר דפלה

אתמול (שלישי) קיבלה פרשת היחסים בין סודאן לישראל תפנית מעניינת, כאשר לראשונה מאז תחילת הדיווחים התבטא בנושא גורם בכיר ישראלי. סגן שר הביטחון אלי בן-דהן ציין בראיון לאתר Times of Israel כי ישראל איננה צריכה להיבדל ממדינות מערביות אחרות, שלהן יש קשרים עם סודאן, ערב הסעודית ומדינות ערביות נוספות. כמו כן, באופן שמתנגש עם המגמה האופטימית בסודאן שצוינה לעיל, אמר בן-דהן כי "מדיניות החוץ של ירושלים צריכה להתבסס על אינטרסים לאומיים וריאל-פוליטיק, ולא להתייחס למשטר הפוליטי של שותפה פוטנציאלית, או למצב זכויות האדם בה".

נראה כי אינטרסים לאומיים למהלך אפשרי של כינון יחסים רשמיים אכן קיימים בשני הצדדים. סודאן נמצאת במצב כלכלי הרסני עקב שלל סיבות, שניתן למנות בתוכן שלטון מושחת וכושל, לחימה מתמשכת עם אזורי הפריפריה דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול, הקפאון בתחום הפקת הנפט בדרום סודאן ושינועו דרך השכנה הצפונית, וכאמור – סנקציות שונות שהוטלו עליה מצד ארצות הברית. הסרת העוינות ההיסטורית בין ישראל לסודאן, שמובלת בעיקר על ידי האחרונה, עשויה להוות יתרון לממשלת סודאן לפחות בכמה מהתחומים הללו, ולחזק את כוחה מול גורמי האופוזיציה השונים.

באשר לממשלת ישראל – גם היא בעלת אינטרסים לחיזוק קשרים עם מדינות מוסלמיות וערביות שונות, כפי שעוד צוין בכתבה מה-Times of Israel. ישראל מבקשת ליהנות מאותם קשרים בתחומי המסחר והביטחון, כל עוד אותן מדינות אינן מתנות את שיתופי הפעולה במהלכים מדיניים. על רקע זה, ניתן לראות כי המהלכים העגומים אך משעשעים המתוארים בקריקטורות של דפעאללה אינם משוללי יסוד.

האפשרות של כינון יחסים רשמיים בין ישראל לסודאן מעלה כמה שאלות בדבר ההשלכות האפשריות שלהם על סוגיות שנויות במחלוקת בכל אחת מהמדינות, כגון מצבם של מבקשי המקלט הסודאנים בישראל, העוולות המתרחשות בפריפריה הסודאנית ואפילו גורלו של המאבק הפלסטיני. לא מן הנמנע כי חבירתן של שתי המדינות יחד תקשה על פתרון הבעיות הללו בדרכי שלום.

כתבות נוספות - Related Articles

About Author

African

תגובות גולשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *