כללי פוליטיקה וחברה — 26 ינואר 2016
האו״ם: בטבח שהצית את מלחמת האזרחים בדרום סודאן נעשה שימוש בכלי נשק ישראליים

מערכת אפריכאן | תצלום: UN Photo/Stuart Price / CC BY-NC-ND 2.0.

היום (שלישי) פורסם באתר הדרום סודאני Radio Tamazuj, כי על פי דו״ח פאנל המומחים על דרום סודאן העוקב אחר הסכסוך במדינה עבור מועצת הביטחון של האו״ם, כלי נשק ישראליים שימשו את המיליציה אשר רצחה אזרחים על בסיס אתני בהוראת ממשלת דרום סודאן, בג׳ובה, בדצמבר 2013. טבח זה הצית את מלחמת האזרחים בדרום סודאן שנמשכת עד היום. על פי הדו״ח, בכלי נשק ישראליים נעשה שימוש גם לאחר הטבח בג׳ובה, בצפון מזרח המדינה, שם התקיימה מרבית הלחימה מאז תחילת 2014.

על פי Radio Tamazuj, הדו״ח מאשים את הנשיא סלבה קיר ובכירים אחרים בממשלה ובכוחות הביטחון בהרג אזרחים מכוון, ומציין כי במהלך הטבח בג׳ובה בדצמבר 2013 נעשה שימוש בכלי נשק ישראליים מסוג גליל שהגיעו במקור לידי שירות הביטחון הלאומי הדרום סודאני. ראש שירות הביטחון הלאומי, הגנרל אקול קור, הוא שפיקח על חימוש המיליצייה שהוציאה לפועל את ההרג בג׳ובה בדצמבר 2013 וגוייסה על ידי הממשלה.

טרם נודע האם הנשק הגיע לידי שירות הביטחון ישירות מישראל או דרך אוגנדה (גם לה ישראל מספקת נשק). עם זאת, אף על פי שברור שכלי הנשק בהם נעשה שימוש בטבח בג׳ובה הגיעו לידי כוחות הביטחון לפני תחילת המלחמה, על פי הדו״ח נעשה שימוש בכלי נשק ישראליים גם מאוחר יותר, באזורים אחרים של המדינה.

במדינת Upper Nile נמצאו רובי מיקרו-גליל שנמכרו במקור לאוגנדה בשנת 2007. על פי פאנל המומחים נשקים אלה הועברו לדרום סודאן לאחר תחילת המלחמה, בשנת 2014. לטענת ממשלת ישראל אוגנדה לא ביקשה אישור להעברת כלי הנשק. ממשלת אוגנדה מצידה לא הגיבה לטענות האו״ם בדבר העברת הנשק, אך ידוע כי תמכה מתחילת המלחמה בממשלת דרום סודאן, וצבא אוגנדה לקח חלק פעיל בלחימה לצד הממשלה עד לסוף חודש אוקטובר האחרון.

על פי ממצאי הביניים של פאנל המומחים של מועצת הביטחון על האו״ם על דרום סודאן, שפורסמו בחודש אוגוסט האחרון, זרימת הנשק לצבא דרום סודאן וכוחות האופוזיציה תרמה להתארכות הלחימה ולהסלמתה, ואיפשרה הפרות חמורות של דיני המלחמה. בדו״ח הביניים צויין כי בין המדינות אשר נשקים מתוצרתן שימשו את הכוחות הלוחמים היו ישראל סין ורוסיה, כאשר בכל הנוגע לישראל הגיעו לידי פאנל המומחים הוכחות לשימוש ברובי גליל. על פי ממצאי דו״ח הביניים לפחות חלק מהנשקים שהגיעו מישראל, סופקו לדרום סודאן לפני פרוץ המלחמה.

בעקבות דו״ח הביניים והעלאת הנושא לדיון בכנסת, פורסם לאחרונה כי ישראל התחייבה בפני האו"ם כי היא אינה מספקת "נשק יורה וקטלני" (Lethal Weapons) לאף אחד מהצדדים במלחמת האזרחים בדרום סודאן. חרף התחייבות זו, נותרת בעיינה השאלה בדבר הגעתם של נשקים תוצרת ישראל לדרום סודאן באופן לא מבוקר.

כתבות נוספות - Related Articles

About Author

African

תגובות גולשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *