תרבות — 24 דצמבר 2015
סיכום שנה: נבחרים במוזיקה 2015

מערכת אפריכאן | צילום: Mikael Seifu – The Lost Drum Beat

כפי שעשינו בשנה שעברה, ובהמשך לרשימת הקליפים הנבחרים מהשבוע שעבר, ברשימה זו ענבל בן יהודה ויותם גדרון אספו כמה מהצלילים וחדשות המוזיקה שאפיינו עבורם את השנה האחרונה.

סצנת המוזיקה האלקטרונית האתיופית זוכה להכרה בינלאומית [יותם גדרון]

אנדגואנה מולו (המוכר כ-Ethiopian Records) ומיכאל סייפו מהלייבל 1432R, כבר שחררו בשנה שעברה כמה יצירות מבטיחות בז׳אנר בעל ההגדרה הגמישה של "אתיופיאווי אלקטרוניק" (מוזיקה אלקטרונית אתיופית). עם זאת, בשנה האחרונה צברו הלייבל והז׳אנר תאוצה וזכו להכרה בינלאומית בזכות כמה יצירות מצויינות. Ethiopian Records שחרר בשנה האחרונה שני מיני-אלבומים נהדרים (In My Sleep ו-The Dawn). בנוסף, מיכאל סייפו שחרר את The Lost Drum Beat המרשים לא פחות. שני האמנים מציגים, כל אחד באופן מעט שונה, שילוב מבריק של מוזיקה אתיופית מסורתית, דתית וחילונית, עם מגוון סגנונות של מוזיקה אלקטרונית.


 

שיר סודאני ברדיו בישראל: ״לילה לילה״ של חיים לרוז ורחלה [ענבל בן יהודה]

שיר אחד שהושמע השנה ברדיו בישראל, "לילה לילה", עשה היסטוריה קטנה. לעתים רחוקות בלבד מושמעים ברדיו היהודי בארץ שירים שכולם או חלקם בערבית, אך בפעם הראשונה צבר פופולריות שיר שמקורו בסודאן. שמו המקורי של השיר הוא "גמר בידאווי" (ירח מאיר), וביו טיוב ניתן למצוא אותו בערבית בביצועו של הזמר הסודאני ג'מאל פורטו. זהו שיר המביע אהבה וגעגועים – נושא המאפיין קהילות של נוודים בסודאן, אך גם חברות רבות שיצאו מהן מהגרים – במקרה הזה מחבל דארפור קורדופאן המערבי. השיר התגלגל לישראל דרך אמנים שונים ומבוצע כבר כמה שנים בהופעות על ידי המוזיקאים חיים לרוז ורביד כחלני. השנה,  יצא השיר המתורגם בחלקו לעברית כחלק מהאלבום Desert Groove של לרוז. בהקלטה ובקליפ מככבת הזמרת הישראלית רחלה, שלמדה ערבית בסיני והתפרסמה מאז בעיקר במדינות המפרץ הפרסי. "הקשר הסודאני" של היצירה נרמז בכך שצולם בחלקו בשכונת נווה שאנן בתל אביב. בינתיים, השיר מתחיל לצבור תאוצה בפייסבוק ובוואטסאפ גם בסודאן, ויש מי שמשבחים את הביצוע ככזה המתעלה על המקור.

 

סטרומאה מגיע לקיגלי [יותם גדרון]

במהלך השנה האחרונה יצא סטרומאה לסיבוב הופעות עולמי, במסגרתו הופיע מול אולמות מלאים בארבע יבשות. בין השאר כלל סיבוב ההופעות שמונה הופעות באפריקה שמדרום לסהרה, כולל הופעה אחת בקיגאלי בירת רואנדה – ארץ המוצא של אביו של סטרומאה אשר נהרג במהלך רצח העם ב-1994. ההופעה בקיגאלי תוכננה לחודש יוני, אך התבטלה ברגע האחרון לאחר שסבל סטרומאה מתופעות לוואי רפואיות בעקבות התרופות נגד מלריה שלקח. בתקשורת נפוצו מיד תיאוריות שונות ומגוונות באשר לביטול ההופעות ברואנדה וברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, כאשר זו שמשכה את מירב תשומת הלב הייתה שהאמן עבר משבר נפשי לקראת הגעתו לארץ המוצא של אביו. באוקטובר האחרון הגיע בסופו של דבר סטרומאה לקיגאלי והשלים את סיבוב ההופעות ההיסטורי שלו באפריקה. אל ההופעה ליוותה אותו אימו, ובמהלך ההופעה אף ביקש להודות לאביו – דבר שלא עשה לפני כן באף הופעה.

למרבה המזל, עבור כל מי שלא הצליח לצפות בסטרומאה השנה, פרסם האמן לפני כשבועיים וידאו מרהיב בן שעתיים שכולל את ההופעה המלאה של Racine Carrée. ההופעה שבסרט צולמה במונטריאול (ההופעות באפריקה לא כללו את ההפקה המלאה כפי שנראית בסרט). צפיית חובה:

 

כתבות נוספות - Related Articles

About Author

African

(1)תגובות גולשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *