דעות פוליטיקה וחברה — 06 דצמבר 2015
דחיית מבקשי מקלט בגבול מצרים היא פסולה ומסכנת חיים

יותם גדרון | בתמונה: מבקשי מקלט מחוץ למתקן חולות (יותם גדרון)

מספר ידיעות מדאיגות מהשבועות האחרונים מצביעות על כך שהצבא הישראלי אימץ שוב נהלים שאינם עולים בקנה אחד עם הדין הבינלאומי בכל הנוגע לקליטת מבקשי מקלט בגבול הדרומי, ומסכנים באופן ממשי את חייהם של מי שמנסים להגיע לישראל דרך סיני.

בסוף השבוע פורסם כי ״לפי המדיניות שגובשה בצבא בשנה וחצי האחרונות, יש לקלוט מסתננים שהגיעו לקו הגדר, ולא להשאירם בנקודה.״ עוד הוסיפה הכתבה בנושא כי מדיניות זו ״נוצלה״ בשנה האחרונה על ידי ״המסתננים ומבריחיהם והובילה למצב שבו חיילים טיפסו אף הם על הגדר הגבוהה וניסו להדוף חזרה את המסתננים.״

המדיניות המתוארת, לפיה מבקשי מקלט מורשים להכנס לישראל רק אם הגיעו לגדר, עלולה במקרים רבים להוביל להפרה של הדין הבינלאומי, והדוגמא שמביאה הידיעה ל״ניצולה״ על ידי מבקשי המקלט מבהירה היטב כיצד ומדוע. על פי הפרשנות המקובלת לעקרון אי-ההחזרה האוסר על גירוש אדם למקום בו חייו או חירותו יהיו בסכנה, לישראל אסור למנוע ממבקשי מקלט להכנס לשטחה, גם אם אלה נמצאים בצידה השני של הגדר. כך, המצב המתואר בו חיילים טיפסו על הגדר על מנת לעצור מבקשי מקלט מלהכנס לישראל – ככל הנראה על מנת למנוע מהם מלהגיע לנקודה ממנה ישראל תדרש לקלוט אותם – מצביע בפירוש על הפרה של המשפט הבינלאומי. בדומה, גם מניעת הכניסה מקבוצת האריתראים שישבה בצידה השני של הגדר בספטמבר 2012 הייתה בלתי חוקית.

למעשה, מדיניות של דחיה בגבול היא שונה אך במעט ממדיניות ההחזרות החמות הבלתי חוקית שהייתה נהוגה באזור עד שנת 2011 ואיפשרה לחיילים באזור הגבול להחזיר לידי המצרים מבקשי מקלט גם לאחר שאלה נכנסו לישראל. הגדר החדשה אמנם מאפשרת לחיילים למנוע מראש את הכניסה לשטח ישראל (לפחות בחלק מהמקרים), אבל הלכה למעשה משאירה בידם את השליטה על האפשרות של מבקשי המקלט להכנס לשטח ישראל.

בתוך כך, הרג מבקשי מקלט בדרכם לישראל בשבועות האחרונים הבהיר שוב מדוע מניעת כניסה לישראל ממצרים פירושה סכנת חיים. בשני אירועים בחודש האחרון נהרגו 21 אפריקאים שניסו להגיע לישראל. במקרה הראשון, באמצע נובמבר, 15 בני אדם, ככל הנראה מסודאן, נורו למוות על ידי הכוחות המצרים, ושמונה נוספים נפצעו. לפחות על פי אחת הגרסאות שפורסמה בהארץ, במצרים טענו לאחר האירוע כי ״אנשי כוחות הביטחון במדינה פתחו לעבר מבקשי המקלט באש לאחר שאלה התעלמו מקריאותיהם לעצור ורצו לעבר הגבול.״

במקרה השני, כשבוע מאוחר יותר, שישה סודאנים נהרגו בחילופי אש בין כוחות הביטחון המצרים למבריחים בתוך מצרים, כשהאחרונים היו בדרכם לישראל. בתקרית השניה נפצעו 17 בני אדם נוספים. שני המקרים התפתחו לתקרית דיפלומטית קלה בין מצרים לסודאן, כאשר השגרירות הסודאנית בקהיר ביקשה להיות מעורבת בחקירת אירועי הירי.

עם זאת, מסתמן שאחריותה של ישראל לגורלם של מבקשי המקלט בצידה השני של הגדר איננו מסתכם בכך שהיא מונעת מהם להכנס לישראל בבטחון. באותה הידיעה בה תוארה מדיניות דחייתם של מבקשי מקלט בגבול, צויין גם כי ״בדיונים שקיימו נציגים ישראלים וקציני צה"ל עם עמיתיהם המצרים לפני כחודש וחצי סוכם, בהתאם להמלצות מקצועיות שקיבלו המצרים, על האופן שבו הם יסכלו עוד בשטחם את ניסיונות החדירה לישראל.״

גם אם לא פורסם במדויק מה היו ההמלצות המקצועיות שקיבלו המצרים בכל הנוגע לסיכול ״ניסיונות החדירה לישראל״, ידוע שלמצרים היסטוריה ארוכה של ירי חסר הבחנה במבקשי מקלט באזור הגבול. התיאור בכתבת הארץ לפיו מבקשי המקלט נורו כאשר רצו לעבר הגבול מבהיר שוב מדוע שיתופי פעולה ״אסטרטגיים״ בין הצבא הישראלי למצרי בכל הנוגע לסיכול הברחות פירושם עצימת עיניים מכוונת ביחס לפשעים של הצבא המצרי, ועצימת עיניים מכוונת איננה מסירה מהצד הישראלי את האחריות לאותם פשעים.

כל שיתוף פעולה בין הצבא הישראלי לזה המצרי בנוגע לכניסתם של מבקשי מקלט לישראל צריך לצאת מנקודת הנחה שלמבקשי המקלט הזכות לחצות את הגבול, ללא קשר לקיומה של הגדר.

כתבות נוספות - Related Articles

About Author

African

תגובות גולשים

 1. אז למה בכלל יש גדר? בואו נפרק אותה וניתן לכל אחד להכנס?
  אם המסתננים מטפסים על הגדר אז מותר להניח בשטח ישראל מוקשים כדי שאף אחד לא יכנס לפה בלי אישור.

 2. לא הבנתי, האתר הזה מתופעל על ידי עבריינים, הפועלים בניגוד ל"חוק הכניסה לישראל" – אתם מפיצים מידע כוזב במטרה להשיג רישיונות ישיבה לשוהים בלתי חוקיים, אז אם אני גרים במדינת חוק – מדוע אתם, מפעיליו אינכם בכלא?

 3. רגע, חשבתי שישראל היא מדינה מוכת עוני, גזענות ואפרטהייד.
  אז איך זה שכל כך הרבה מסתננים רוצים לבוא לכאן??

  הרבה אנשים בעולם היו שמחים להפוך את ישראל למדינת עולם שלישי, ואת היהודים למבקשי מקלט נרדפים.
  זו המטרה האמיתית של ארגוני השמאל הקיצוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *