כללי פוליטיקה וחברה — 10 נובמבר 2015
20 שנה להוצאה להורג של קן סרו-ויוה ומלחמת הנפט של דלתת הניז'ר

עמרי עברון | בתמונה: אזור הדלתא של הניז'ר. מקור: Terry Whalebone, flickr.

ב-10 לנובמבר 1995 הוצא להורג קן סרו-ויוה (Ken Saro-wiwa), מנהיג המאבק העממי של תושבי אזור דלתת נהר הניז'ר בניגריה כנגד תאגידי נפט בין-לאומיים, בהם Chevron, התאגיד הרביעי בגודלו בארצות הברית מבחינת הכנסותיו, ו-Royal Dutch Shell, המדורג רביעי בגודלו בעולם. בהזדמנות זו, כדאי לקרוא את דבריו של סרו-ויוה ולבחון את ההיסטוריה של המאבק המתמשך שמתקיים בניגריה בין אזרחי האוכלוסיות המודרות אל מול תאגידי הנפט.

קן סרו-ויוה היה סופר ומחזאי אשר פעל במשך שנים רבות למען זכויותיהם של עם האוגוני באזור דלתת הניז'ר, לאחר שהמונים גורשו מאדמותיהם לטובת הזכות שניתנה לתאגידי נפט בינלאומיים לפעול בהן. בזמן שניגריה נהפכה ליצואנית הנפט הגדולה ביותר ביבשת אפריקה, תושבי הדלתא, בה נמצאים מרבית מאגרי הנפט של המדינה, נשארו בעוני מחפיר ונאלצו להתמודד עם זיהום חסר תקדים של האדמה, האוויר ומקורות המים, שהרס קהילות שלמות, במצב שנוצר ונשמר באמצעות שחיתות ודיכוי אלים:

"…הממשלה הניגרית ו"שברון" שלהם נוהגים בנו כבעבדים… הם מאיימים עלינו שאם נעשה רעש הם יעצרו את הייצור ויעזבו את הקהילה שלנו ואנחנו נסבול, כאילו שקיבלנו מהם משהו טוב. לפני שנות ה-70, כשהיינו כאן ללא "שברון", החיים היו טבעיים ומתוקים, היינו מאושרים. יכולנו לדוג בנהרות או לצוד ביערות… היום, המצב עגום. אני אומרת שהם צריכים לעזוב את הקהילה שלנו אחת ולתמיד." (מהעדות של פלישיה איטסרו, פעילה בארגון נשים מקומי. מתוך: Nnimmo Bassey, To cook a continent, 2012, p. 134)

בכדי לעמוד מול ההרס של תאגידי הנפט, סרו-ויוה ייסד והנהיג את "התנועה להישרדות עם האוגוני" (MOSOP) ב-1990. בשיא המאבק, בין השנים 1992-3, הובילה התנועה מאות אלפי אנשים במחאה עממית ומרי אזרחי נגד תאגידי הנפט והמשטר הצבאי של ניגריה. מחאות אלו ואחרות הצליחו באותה השנה לסלק מהאזור לחלוטין את תאגיד הנפט "של" ולהביא להפלתו של הדיקטטור אברהים בבנגידה, שמאז ההפיכה הצבאית ב-1985 תמך ברפורמות הכלכליות של הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית, אשר חיזקו את אחיזתם של תאגידים זרים בניגריה. אל מול ההצלחות של MOSOP, כבש צבא ניגריה את אזור הדלתא ורדף את הפעילים הפוליטיים, בהם סרו-ויוה עצמו, שישב תקופות ממושכות בכלא מאז 1992.

סרו-ויוה ושמונה מנהיגים נוספים הובאו בפני בית משפט מיוחד תחת הדיקטטורה הצבאית של סאני אבאצ'ה, ששלט בין 1998-1993, והואשמו ברצח על ידי עדים שלאחר מכן הודו כי קיבלו שוחד מתאגיד "של" כדי לשקר במשפט. אף על פי כן, ולמרות מחאה בינלאומית, בית המשפט מצא את סרו-ויוה והפעילים האחרים אשמים, וב-10 לנובמבר 1995 הם הוצאו להורג בתלייה.

Ken_Saro-Wiwa

קן סרו-ויוה. מקור: Wikipedia.

הן המאבק של תושבי הדלתא והן פשעי תאגידי הנפט הבין-לאומיים לא הסתיימו עם הוצאתו להורג של סרו-ויוה. לדוגמא, ב-25 במאי 1998, 121 פעילים צעירים מקהילת האילאג'ה (Ilaje), בשיא של מאבק הכלל מרי אזרחי בלתי אלים על פי הדגם של סרו-ויוה, נחתו והשתלטו על אסדת הנפט הימי פארבה (Parabe). הפלטפורמה הייתה בבעלות תאגיד-ענק הנפט האמריקאי שברון, שבמשך שלושה עשורים הוציאה נפט מהאזור, יצרה זיהום קשה, הייתה אחראית לשחיתות ולא תרמה דבר לקהילות המקומיות. צעד דרמטי זה אפשר לפעילים בפעם הראשונה להיפגש עם נציג רשמי של שברון, ולתת לו רשימה של דרישותיהם אשר עסקו בצדק חברתי וסביבתי. נציג התאגיד ביקש יומיים להתייעץ עם הנהלת החברה לפני שימסור את תגובתם, וכך השתכנעו הצעירים להתחיל לפנות את פלטפורמת הנפט. לפני שהספיקו לעשות זאת, בבוקר ה-28 למאי, חיילי צבא ניגריה נחתו על הפלטפורמה במסוקים פרטיים של חברת שברון והחלו לירות על הפעילים הלא חמושים. המשפט בו תבעו חברי הקהילה את שברון בעקבות הטבח נערך בבית משפט אמריקאי שזיכה את התאגיד מכל אחריות לירי ב-2008.

האלימות האכזרית של תאגידי הנפט והצבא הניגרי במקרים כאלו הובילה רבים להתייאש מדרך המאבק הבלתי-אלים של סרו-ויוה. מספר מיליציות פתחו במלחמת גרילה נגד הצבא והתאגידים, למשל כחלק מהפעילות של מועצת צעירי האיג'או (Ijaw Youth Council), שגם יזמה את "מבצע שינוי האקלים" כדי להתמודד עם נזקי תאגידי הנפט באמצעות פעולות ישירות. גם המעבר לדמוקרטיה ייצוגית לא עצר את הניצול ואת המאבק, ובזמן המרד הדיכוי של האוכלוסייה המקומית רק החמיר. בנובמבר 1999, לאחר שאולוסגון אובאסאנג'ו נבחר לנשיא ניגריה, הצבא הניגרי בחר להתנקם באוכלוסייה האזרחית של האיג'או בטענה שהם תמכו במיליציות, שרף עד הייסוד את העיירה "אודי" וטבח באלפי אזרחים. המלחמה בדלתת הניז'ר גרמה לסבל רב, עד שב-2009 הממשלה הודיעה על הסכם חנינה למורדים.

בעשורים האחרונים מאבקים עממיים נגד תאגידי הנפט ממשיכים להתקיים בניגריה, בעיקר כאלו המובלים על ידי צעירים ונשים. לדוגמא ב-2002 ו-2003, נשים מדלתת הניז'ר צעדו עירומות והשתלטו על מתקני נפט. המורשת של קן סרו-ויוה חיה וקיימת במאבקים לדמוקרטיה וצדק חברתי וסביבתי בניגריה ובמדינות נוספות, וסרו-ויוה עצמו נהפך לסמל עממי עבור פעילים ברחבי אפריקה והעולם. לכן, כדאי לקרוא את מילותיו האחרונות (בתרגומי, ע.ע), אשר נישאו כנאום ההגנה שלו בפני בית המשפט הצבאי ב-10 לנובמבר 1995, לפני שהוצא להורג:

"אדוני,

כולנו נותנים דין וחשבון בפני ההיסטוריה. אני אדם של שלום, של רעיונות, מזועזע מהעוני המשפיל של בני עמי החיים על אדמה שבורכה בעושר רב, מיוסר מההדרה הפוליטית והחניקה הכלכלית שלהם, זועם על ההרס של אדמתם, של מורשתם המהותית, להוט לשמר את זכותם לחיים ולרמת חיים מכובדת, ועיקש להביא למדינה זו בכללותה מערכת דמוקרטית הוגנת וצודקת המגנה על כל אדם וקבוצה אתנית ואשר תעניק לכולנו תביעה ברת-תוקף לתרבות האנושית. אני הקדשתי את משאביי האינטלקטואלים והחומריים, את עצם חיי, למטרה שבה אני מאמין באופן מוחלט ואשר ממנה לא יוכלו להניע אותי בסחיטות או באיומים. אין לי כל ספק בהצלחה הסופית של מטרתי, ולא חשוב המבחנים והסבל אשר אני ואלו שמאמינים איתי עלולים לפגוש במהלך מסענו. לא מאסר ולא מוות מסוגלים לעצור את ניצחוננו הסופי.

"אני חוזר על כך שכולנו ניתן דין וחשבון בפני ההיסטוריה, אולם אני ועמיתי לא היחידים העומדים למשפט… חברת "של" אומנם הצליחה לחמוק ממשפט זה, אבל יומה עוד לבטח יבוא והניסיון ממשפט זה עוד יוכח כשימושי לה מכיוון שאין לי כל ספק שהמלחמה האקולוגית שהחברה ערכה בדלתא תיחקר מוקדם יותר מאשר מאוחר, ופושעי המלחמה הזו ייענשו בהתאם, וגם פושעי המלחמה המלוכלכת של החברה כנגד עם האוגוני יבואו על עונשם.

"גם האומה הניגרית עומדת כאן למשפט, השליטים הנוכחיים שלה ואלו העוזרים להם לשלוט. כל אומה העושה למוחלשים בתוכה את מה שהאומה הניגרית עשתה לאוגוני, מאבדת את התביעה לעצמאות וחופש מהשפעות זרות. אני לא מאלו אשר נרתעים מקריעת תיגר על אי-צדק ודיכוי, וטוענים שהם צפויים תחת שלטון צבאי. הצבא לא פועל לבדו. הוא נתמך על ידי קרקורם של הפוליטיקאים, עורכי הדין, האקדמאים ואנשי העסקים, אשר כולם מתחבאים מאחורי התירוץ שהם רק מבצעים את חובתם, גברים ונשים המפוחדים מדי מכדי לשטוף את השתן ממכנסיהם.

"כולנו עומדים למשפט, אדוני, מכיוון שבמעשנו השחתנו את ארצנו וסיכנו את עתיד ילדינו. כשאנו משלימים עם תת-תנאים ועם מוסר כפול, כשאנו משקרים ומרמים בגלוי, כשאנו מגנים על אי-צדק ודיכוי, אנו מרוקנים את כיתות בתי הספר, חומסים את בתי החולים, ממלאים את בטננו ברעב ובוחרים להפוך את עצמנו לעבדים של אלו הטוענים לבעלות על ערכים נעלים, רדיפת האמת וכיבוד צדק, חירות ועבודה הגונה. אני חוזה שהמערכה המתרחשת כאן תשוחק שוב ושוב על ידי דורות שעדיין לא נולדו. חלק כבר ליהקו את עצמם לתפקיד הנבלים, חלק הם קורבנות טרגיים, ואילו לחלק יש עוד הזדמנות לגאול את עצמם. הבחירה עומדת בפני כל אחד ואחד מאתנו.

"אני חוזה שסוף החידה של דלתת הניז'ר תבוא עלינו בקרוב. הכיוון נקבע במשפט זה. אם דרך השלום שבה דגלתי תצא על העליונה, זו תלויה בבחירות של המדכאים ובמה שמעשיהם ישדרו לציבור הממתין.

בחפותי מהאשמות הכוזבות המוטחות בי פה, בנחישות שלמה, אני קורא לעם האוגוני, לעמי דלתת הניז'ר ולכל הקבוצות האתניות המדוכאות בניגריה להתקומם עכשיו ולהיאבק ללא פחד ובדרכי שלום למען זכויותיהם. ההיסטוריה ניצבת לצדנו. אלוהים לצדנו. כי הקוראן הקדוש אומר בסורה 42, פסוק 41: 'כל אלו הנלחמים תחת דיכוי אינם נוטלים באשמה, אך אללה יעניש את המדכאים.' כן יבוא היום."

פעילים באזורים המזוהמים מנפט בדלתת הניז'ר. מקור: Sosialistisk Ungdom (SU), flickr.

פעילים באזורים המזוהמים מנפט בדלתת הניז'ר. מקור: Sosialistisk Ungdom (SU), flickr.

 

לקריאה נוספת:

Nnimmo Bassey, To Cook a Continent, Pambazuka Press, 2012

מאמר שכתב אוון סרו-ויוה, אחיו של קן סרו-ויוה, לציון 20 שנה להירצחו ובנוגע למאבקים גלובליים עכשוויים בתאגידי הנפט, באתר Sahara Reporters.

 

 

 

 

כתבות נוספות - Related Articles

About Author

African

תגובות גולשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *