פוליטיקה וחברה — 17 אוקטובר 2015
דרום אפריקה: הפגנות באוניברסיטת וויטס נגד העלאת שכר הלימוד

מערכת אפריכאן | תצלום: מפגינים חוסמים את הכביש בוויטס ביום רביעי (טוויטר) 

באוניברסיטת וויטס שביוהנסבורג מושבתים הלימודים מאז יום רביעי בשל מחאת סטודנטים כנגד ההעלאה המתוכננת בשכר הלימוד בשנה הבאה.

הפגנה נגד העלאת שכר הלימוד בכ-10.5% בשנת הלימודים הבאה תוכננה ליום רביעי ה-14 לאוקטובר, אך התפתחה למחאה המונית שבסופו של דבר הביאה לביטול הלימודים בקמפוס המרכזי של האוניברסיטה ולאחר מכן במוסד כולו, מלבד בבית הספר לרפואה. הכניסות לאוניברסיטה נחסמו וסטודנטים סירבו לשוב ללימודים אם לא תבוטל העלאת שכר הלימוד. על פי המפגינים, משמעות העלאת שכר הלימוד היא שאלפי סטודנטים לא יוכלו להירשם ללימודים בשנה הבאה. אף על פי שההודעה על העלאת שכר הלימוד היא שהציתה את המחאה הנוכחית, ההפגנות משקפות ביקורת רחבה יותר על האליטיזם של המוסדות האקדמיים בדרום אפריקה ועל העוינות שלהם כלפי סטודנטים עניים ושחורים בדרך כלל.

טינו גווניאיה, סטונדט למשפטים בוויטס, אמר לאפריכאן: ״זה משקף בעיה רחבה יותר בדרום אפריקה של היום, במוקד העניין עומדת הנגישות. סטודנטים ללא משאבים כלכליים, שחורים בדרך כלל, עדיין מופלים לרעה בנגישות להשכלה גבוהה. […] המאבק שלנו הוא מאבק נגד הדרה כלכלית ואליטיזם.״

במהלך יום שישי, לאחר יומיים של הפגנות בהשתתפות אלפי סטודנטים ברחבי הקמפוס, התכנסו סטודנטים בבניין הסנאט – הבניין המרכזי של האוניברסיטה. הסטודנטים דרשו שמועצת האוניברסיטה תקיים פגישה בבניין הסנאט מול המפגינים. אדם חביב, סגן נשיא האוניברסיטה ששהה בכנס בדרבן, הגיע ליוהנסבורג על מנת לדון אם הסטודנטים.

המשא ומתן בין המפגינים לאוניברסיטה נמשך עד שביום שבת לפנות בבוקר נחתם הסכם לפיו האוניברסיטה חוזרת בה מההחלטה להעלות את שכר הלימודים ותדון בנושא מחדש. על פי ההסכם שנחתם, לא יתקיימו לימודים באוניברסיטה ביום שני הקרוב ומועצת האוניברסיטה תצטרך לשוב על הסטודנטים עם החלטתה בנושא. סביר להניח שכל החלטה שלא תקבל את דרישת הסטודנטים לבטל את ההעלאה בשכר הלימוד, תגרור הפגנות והשבתה נוספת של הלימודים.

אותה רוח של דה-קולוניזציה שנשבה במחאת הסטודנטים באוניברסיטת קייפטאון מוקדם יותר השנה, מנשבת כעת בוויטס, ולא בכדי שתי המחאות זכו להאשטאג דומה: #RhodesMustFall בקייפטאון, וכעת #WitsFeesMustFall. סוגיית שכר הלימוד היא רק פן אחד של אותו ניכור בין סטודנטים שחורים למוסדות להשכלה גבוהה בדרום אפריקה: לבנים עדיין שולטים באוניברסיטאות הן מבחינת חברי הסגל והן מבחינת הרכב הסטודנטים, בסילבוסים ובשיח האקדמי עדיין מתמקדים בנקודת המבט המערבית, והנגישות של השכבות החלשות באוכלוסייה להשכלה גבוהה עודנה מוגבלת.

ההקשר הרחב של המחאה – הביקורת על אופיים של המוסדות להשכלה גבוהה בדרום אפריקה – הוא כנראה גם הסיבה שאדם חביב, סגן נשיא האוניברסיטה הבלתי אהוד זה מכבר, זכה לכמות נאה של גינויים וירטואליים בימים האחרונים, בעיקר לאחר שפורסם כי טען שבהפגנות משתתפים רק 200 סטודנטים, וכן הפך לנמען המרכזי של המפגינים. זאת, אף על פי שההחלטה בנושא שכר הלימוד אינה לחלוטין בידיו, ונובעת בעיקר ממדיניות הממשלה בכל הנוגע למימון מוסדות להשכלה גבוהה וסיוע לסטודנטים עניים.

כתבות נוספות - Related Articles

About Author

African

תגובות גולשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *