כללי תרבות — 24 דצמבר 2014
סיכום שנה: עשרת הקליפים של 2014

מערכת אפריכאן 

סוף השנה זו הזדמנות טובה לסכם, ולא חסר מה. בינתיים, בתור התחלה ובלי הרבה מילים, קיבצנו עשרה קליפים ששימחו אותנו השנה. ברשימה יוצרים ותיקים ומוכרים לצד יוצרים צעירים יותר, ולמרות הנטייה הרגילה של דרום אפריקה ומערבה (ניגריה בדרך כלל, וגאנה, במקרה של רשימה זו) להיות דומיננטיות יותר בכל הנוגע לתעשיית המוזיקה של אפריקה, יש גם ייצוג לתמונות וצלילים מאזורים אחרים של היבשת.

Blitz the Ambassador – Make You No Forget ft. Seun Kuti

בליץ דה אמבסדור חוזר לאקרה בקליפ המוצלח לשיתוף הפעולה שלו עם שאון קוטי. עוד על שיתוף הפעולה בפוסט סיכום השנה של אפריכאן שיפורסם בהמשך.

Emmanuel Jal – Yei

לא הרבה שמחה יצאה בשנה האחרונה מדרום סודאן, אבל דווקא עמנואל ג׳אל, שפעמים רבות נוטה להשמע קצת יותר מדי כמו דובר של האו״ם בשירים שלו, מביא בקליפ הזה שמחת חיים ממחנה הפליטים קקומה שבצפון קניה.

DIE ANTWOORD – PITBULL TERRIER

חתול שחור חתול לבן, ופיטבול-טרייר (ורוד), בקליפ של די אנטוורד לשיר מהאלבום האחרון שלהם.

M.anifest – Someway Bi

קליפ חביב לשיר חביב אפילו יותר. Someway Bi פירושו באנגלית פידג’ין "some kind of way” או, "it's twisted”.

Songhoy Blues – Al Hassidi Terei

חברי Songhoy Blues עזבו את גאו שבצפון מזרח מאלי לבמקו, בעקבות האלימות באזור מאז 2012. אלבומם Music In Exile צפוי לצאת בפברואר.

Fantasma – Eye Of The Sun

כי קליפים שספואק מטאמבו מעורב ביצירתם הם תמיד סיבה למסיבה. את הקליפ ביים טרביס אוון. עוד על פנטזמה, הלהקה החדשה והמבטיחה בהובלת ספואק מטאמבו ודי ג׳יי ספוקו, בפוסט סיכום השנה של אפריכאן שיפורסם בהמשך.

Yakoto – Perfect Timing

כמו בליץ דה אמבסדור, גם יאקוטו – שאמנם חיה בגרמניה – חוזרת לגאנה בקליפ שלה ל-״Perfect Timing״. בקליפ גם מככבים אותם רוכבי האופניים מהקליפ של בליץ דה אמבסדור, ה-Flat Land Boys.

Alsarah & The Nubatones – Soukura

אלסרה נולדה בסודאן, וחיה בארה״ב. השנה פרסמה אלבום חדש – Silt – במשותף עם להקתה ה-Nubatones. אלסרה היא גם אתנו-מוזיקולוגית, והגדירה את הסגנון המוזיקלי של אלבומה האחרון כ-“East African Retro Pop”.

Okmalumkoolkat – Holy Oxygen

אוקמלומקולקט, ראפר מיוהנסבורג (דרבן, במקור), פרסם השנה את האי. פי. האישי הראשון שלו – Holy Oxygen I

Toya Delazy – Forbidden Fruit

טויה דלזי, במקור מקוואזולו-נטאל, בת 24 אבל כבר כוכבת עולה בשמי האלקטרו-פופ הדרום אפריקאיים. הקליפ הזה נוצר לשיר מאלבומה השני, Ascension, שיצא השנה.

כתבות נוספות - Related Articles

About Author

African

תגובות גולשים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *